Uluslararası Üniversite

Uluslararasılaşmaya yönetim politikalarının öncelikleri arasında yer veren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, kadrosuna dahil ettiği yabancı uyruklu öğretim elemanları, sayısı giderek artan uluslararası öğrencileri ve öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği alanında attığı önemli adımlarla öğrencilerine uluslararası bir ortamda eğitim alma fırsatı sunar. ZBEÜ ailesine katılan yabancı uyruklu öğretim elemanı ve uluslararası öğrenci sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Üniversitemiz, dünyanın 67 ülkesinden 975 öğrencinin eğitim aldığı uluslararası bir eğitim merkezi konumundadır.

Amacı Avrupa’da yükseköğretimin kalitesini artırmak ve eğitimin Avrupa boyutunu güçlendirmek olan Erasmus+ programı, ZBEÜ’de oldukça verimli şekilde yürütülmektedir. Üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek öğrenciler ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlamayı hedefleyen Erasmus+ programı ayrıca Avrupa Birliği ülkelerindeki yükseköğretim kurumlarından alınan ders ve derecelerin akademik olarak tanınması ile Avrupa yükseköğretim alanının gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Erasmus+ programı faaliyetleri, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İspanya, İsveç, İtalya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Portekiz ve Yunanistan ile yürütülmektedir. Toplam Erasmus+ hareketlilik anlaşması sayısı 89’a ulaşmıştır. Erasmus+ programı ile öğrencilerin yanı sıra ZBEÜ mensubu öğretim elemanları da AB ülkelerinde eğitim almak veya ders vermek üzere bulunmakta ve AB ülkelerinin çeşitli ülkelerinden öğretim üyeleri ZBEÜ’ye gelerek uluslararası eğitim ortamını zenginleştirmektedir.

Yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile dünyanın tüm ülkelerindeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanları değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan Mevlana Değişim Programı, ZBEÜ’de başarıyla uygulanmaktadır. Mevlana Değişim Programı, diğer değişim programlarından farklı olarak, hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır. Üniversitemizin dünyanın çeşitli ülkelerindeki 9 üniversite ile Mevlana anlaşması mevcuttur.

Öğrenci hareketliliği alanında büyük adımlar atan ZBEÜ, 2013 yılında AB Diploma Eki Etiketi (DS Label) almaya hak kazanmıştır. Diploma Eki lisans ve lisansüstü programlardan mezun öğrencilere ücretsiz olarak verilir ve alınan derslerin yurt dışında kolaylıkla karşılaştırılabilmesini sağlayarak öğrencilere yurt dışında eğitim alma ve iş olanaklarının kapısını açar. Akademik kariyer ve eğitim sürecinde kazanılan yeterlikler hakkında eksiksiz bir tanımlama sağlayan Diploma Eki, öğrencilerin akademik ve mesleki alanlarda ilerlemesini kolaylaştırır.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, dünyanın pek çok ülkesinde bulunan saygın üniversitelerle işbirliği anlaşmaları yapılmıştır. Bu üniversiteler arasında Teksas Southern Üniversitesi (ABD), Southern New Hampshire Üniversitesi (ABD), Lamar Üniversitesi (ABD), Bakü Devlet Üniversitesi (Azerbaycan), Uluslar arası Saraybosna Üniversitesi (Bosna Hersek), Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Fon Üniversitesi (Makedonya), Business Academy Smilevski (Makedonya), Uluslar arası Balkan Üniversitesi (Makedonya) ve St. Petersburg State University of Economics (Rusya) bulunmaktadır. ZBEÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü, işbirliği ağının genişletilmesine yönelik yoğun çalışmalar yapmaktadır. İşbirliği anlaşmaları, öğrenci ve akademik personel değişimi, akademik bilgi paylaşımı, ortak kongre ve sempozyumlar düzenlenmesi, ortak projeler geliştirilmesi gibi pek çok alanı kapsamaktadır.

Bir dünya üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, uluslararası öğrenci profilinin hızla zenginleştirilmesi, yabancı uyruklu öğretim üyelerinin sayısının artırılması, değişim programlarından faydalanan öğrenci sayısının tüm birimlerde artırılması ve AB ülkelerinden Üniversitemize gelen öğrenci çeşitliliğinin artırılması gibi pek çok alanda yoğun çalışmalar yürüterek adını uluslararası platformda duyurmayı hedeflemektedir.

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Web sitesine erişmek için Tıklayınız

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
IPv6 Etkin