Yurt Dışında Eğitim Olanakları

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Yurt Dışında Eğitim Olanakları


ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM ELEMANI DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Dış İlişkiler Genel Koordinatörlüğü, Ulusal ve Uluslararası programlarda öğrenci ve öğretim elemanlarının değişimi amaçlı, karşılıksız destek sağlayan Farabi (Yurtiçi), Erasmus+ (AB Ülkeleri), Mevlana (AB dışındaki ülkeler) programlarından yararlanmasını koordine eder.


ERASMUS+ PROGRAMI

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2007-2013 yılları arasında yürütülen ve 2014 yılı itibariyle sona eren Hayatboyu Öğrenme Programı kapsamında yükseköğretim alanında sağlanan hibe destekleri 2014-2020 yılları arasında Erasmus+ Programı altında da devam etmektedir. Erasmus+ programı çerçevesinde öğrencilerin bir/iki dönem AB üyesi ülkelerde öğrenim görmeleri sağlanmakla birlikte 2-12 ay süresince mesleklerinde ilerlemeleri için staj yapma imkanı da sunulmaktadır. Erasmus+ programından yararlanan öğrenci sayılarının yıllar içerisinde katlanarak artması öğrencilerimizin uluslararası platformda olma isteklerini ortaya koymaktadır. Bir Yükseköğretim Hareketlilik Projesi öğrenci öğrenim, staj, personel ders verme, personel eğitim alma faaliyetlerinden bir ya da birkaçını içermektedir.

Erasmus+ Kapsamında Anlaşma Yapılan Ülkeler, Üniversiteler ve Programlar için tıklayınız…
Erasmus Bilgi Dökümanı için tıklayınız… Erasmus+ Değişim Anlaşmaları haritası için tıklayınız…
Öğrenci Öğrenim Hareketliliği hakkında bilgi almak için tıklayınız…
Öğrenci Staj Hareketliliği hakkında bilgi almak için tıklayınız…


FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Farabi Değişim Programı, öğrenci/öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumları dışında anlaşmalı başka bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır. Farabi Değişim Programı, gönüllülük esasına dayanır. Üniversite ile ileri teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrenciler ile bu yükseköğretim kurumlarındaki öğretim üyeleri, Farabi Değişim Programına katılabilirler.

Farabi Değişim Anlaşmaları listesi için tıklayınız…
Farabi Değişim Programı Bilgilendirme Sunumları için tıklayınız…


MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. Diğer değişim programlarından farklı olarak, hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Mevlana Değişim Anlaşmaları listesi için tıklayınız…
Mevlana Değişim Anlaşmaları haritası için tıklayınız…
Mevlana Değişim Programı Bilgilendirme Sunumları için tıklayınız…

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin